OKLAVA

Download Oklava ebook PDF or Read Online books in PDF, EPUB, and Mobi Format. Click Download or Read Online button to OKLAVA book pdf for free now.

Oklava

Author : Selin Kiazim
ISBN : 9781784722470
Genre : Cooking
File Size : 48.78 MB
Format : PDF, ePub, Docs
Download : 390
Read : 1030

'Fantastic Turkish-Cypriot food' - Yotam Ottolenghi 'Welcome to the extremely tasty world of modern Turkish-Cypriot food - what a stunning and beautiful book' - Peter Gordon 'This woman can bloody cook' - Grace Dent, Evening Standard 'Keep an eye out for Selin Kiazim, because she is going places, in every conceivable way' - Giles Coren, The Times 'Swoon' - Time Out London With influences from the Mediterranean, Southern Europe and the Middle East, Turkish-Cypriot food offers incredible flavour combinations unique to its region. Oklava: The Cookbook celebrates the culinary delights of this area in a way no cookbook has done before. Oklava translates simply as 'rolling pin'. For Selin Kiazim, this word conjures up memories of her Turkish-Cypriot grandmother: a rolling pin was never far from her hands, which meant a delicious treat was imminent. The same can be said for this book. These sensational recipes will take you on a journey from home-cooked meals and summers spent in North Cyprus to an exciting interpretation of modern Turkish-Cypriot cooking in London. Bring the Oklava experience into your home with Turkish delights such as Pistachio-crusted Banana & Tahini French Toast with Orange Blossom Syrup & Smoked Streaky Bacon; Grilled Quails with Palm Sugar, Sumac & Oregano Glaze; Courgette, Feta & Mint Fritters; Crispy Pomegranate-Glazed Lamb Breast with Yoghurt; Chilli-Roast Cauliflower; and Chocolate, Prune & Cardamom Delice.
Category: Cooking

Cereal Grains

Author : Sergio O. Serna-Saldivar
ISBN : 9781439855669
Genre : Medical
File Size : 74.25 MB
Format : PDF, ePub, Mobi
Download : 149
Read : 748

Emphasizing the essential principles underlying the preparation of cereal-based products and demonstrating the roles of ingredients, Cereal Grains: Laboratory Reference and Procedures Manual is a practical laboratory manual complementing the author’s text, Cereal Grains: Properties, Processing, and Nutritional Attributes. Organized so that readers progressively learn and apply the theoretical knowledge described in the parent book, the manual covers a range of essential topics, including: Main quality control measurements used to determine physical, morphological, chemical-nutritional, and sensory properties of cereal grains and their products Critical factors affecting grain stability throughout storage and analytical techniques related to insects and pests responsible for grain storage losses Physical and chemical tests to determine the quality of refined products Laboratory wet-milling procedures The most common laboratory methods to assess nixtamal, masa, and tortilla quality and shelf-life Yeast and chemical leavening agents important for bakery and other fermented products Laboratory and pilot plant procedures for the production of different types of yeast- and chemically-leavened bread, crackers, pasta products, breakfast cereals, and snack foods Protocols to bioenzymatically transform starch into modified starches, syrups, and sweeteners Laboratory processes for the production of regular and light beers, distilled spirits, and fuel ethanol By working through the contents of the book, readers acquire hands-on experience in many quality control procedures and experimental product development protocols of cereal-based products. From these foundations, they are certain to develop enhanced research skills for product development, process design, and ingredient functionality.
Category: Medical

B Y K R Ya Tabirleri K Lliyat

Author : Davud Ates
ISBN :
Genre : Body, Mind & Spirit
File Size : 29.62 MB
Format : PDF, ePub
Download : 711
Read : 1075

"Rüya, uçan bir kuşun ayağı üzerindedir. Tabir edilmedikçe onun için istikrar yoktur. Tabir edildiğinde ise hemen yerini bulur." •Türkçe yayınlanmış en kapsamlı rüya tabirleri kitabı… 2650 sayfadan oluşan bu e-kitapta 28 harf altında listelenmiş, 2357 kelimenin ayrıntılı tabiri bulunmaktadır. • Bu kitap, Cabir’ül Mağribi (r.a.), Caferi Sadık (r.a.), Ebu Said’ül Vaaz (r.a.), İbni Şirin (r.a.), İmamı Nablusi (r.a.), Kirmani (r.a.) ve İmam-ı Muhammed El-Mısiri (r.a.)'nın da içinde bulunduğu 22 İslam aliminin tabirleri ve görüşleri ile zenginleştirilmiştir. •5 yıl süren uzun araştırma ve emeklerimiz sonucu, eski kaynakların titizlikle taranmasıyla hazırlanmış bu kitap, gerçek bir başucu eseridir. Ömrünüz boyunca ihtiyaç duyacağınız bir rehber.... Büyük Rüya Tabirleri Külliyatı Rüya Nedir? İslam alimlerimizin rüya nedir sorusuna çok güzel bir yanıtı vardır; rüya, Allah’ın uykuda iken görünen alem­den, görünmeyen gayb alemine açtığı penceredir. İnsan bu açılan pencereden, başından geçen ya da ileride geçecek olan hadiseleri melekler vasıtasıyla ya aynen ya da mecazi yolla seyreder. İslamda rüyalar 3 grupta değerlendirilir; Karışık/yalancı rüyalar; bu tip rüyalar, insanın içinde yaşadığı olaylardan etkilenmesi ile yakın zamanda meşgul olduğu şeylere ait gördüğü rüyalardır. Uyanıkken çok etkilenen ve dengesi bozulan sinir sistemi rüyalar vasıtasıyla boşalır, bir çeşit kendini rahatlatır. İnsanların uyanıkken yapmak istedikleri veya özlemini duyduğu şeyleri rüyada görmeleri insanı bir derece rahatlatır, moral verir. Ancak bu tür rüyalar asılsız rüyalardır ve tabiri yapılmaz. Şeytani rüyalar; bu rüyalar, şeytanın insanı korkutup üzüntüden üzüntüye sevk etmek için, uyku halinde insanın kalbine verdiği kuruntu ve huzursuzluktan ibarettir. Asılsız rüyalardır ve tabiri yapılmaz. Salih rüya; İslam alimleri tarafından ‘Allah’tan gelen rüyalar’ olarak adlandırılan bu grup, tabiri yapılabilen rüyalardır. Çoğunlukla ikaz veya yön gösterici niteliğindeki bu rüyalar, rüya sahibinin tövbe etmesine, doğruya yönelmesine sebep olabilir veya geleceği ile ilgili alacağı kararlarda yön verebilir.
Category: Body, Mind & Spirit

Kaukasis

Author : Olia Hercules
ISBN : 3957281490
Genre :
File Size : 27.6 MB
Format : PDF, ePub
Download : 816
Read : 805

Category:

The Sultan S Kitchen

Author : Özcan Ozan
ISBN : UVA:X004218091
Genre : Cooking
File Size : 56.99 MB
Format : PDF, Kindle
Download : 374
Read : 733

Presents Middle-Eastern recipes for breads, boreks, soups, meat, seafood, pilafs, salads, and desserts
Category: Cooking

Nur Dede

Author : Mehmed Paksu
ISBN : 9786051318066
Genre : Biography & Autobiography
File Size : 22.70 MB
Format : PDF, ePub, Docs
Download : 737
Read : 1276

Herkese seslenen, herkesle halleşen, herkese sevgi ve şefkatini yönelten bir dede olabilir mi? Birinin, birilerinin, tek ailenin değil; herkesin, hepimizin dedesi olmayı, hepimizi düşünmeyi, yüreğine hepimizi sığdırmayı başaran bir güzel insanı tanımak ister misiniz? Bütün amacı, insanların imanlarına hizmet ve yardım etmek olmuş... Böylece herkesin hem bu dünyasını, hem de âhiretini Cennet etmeye çalışmış. Böylesine bir maneviyat büyüğünü daha yakından tanımak istemez misiniz? Hem de rahat anlayabileceğiniz bir üslupla ve onu çok seven bir kalemden... Öyleyse buyurun bakalım... [Nesil Yayınları]
Category: Biography & Autobiography

Nesriyatindan

Author : Türkiye Şeker Fabrikaları
ISBN : UCAL:B3280701
Genre :
File Size : 64.75 MB
Format : PDF, Mobi
Download : 879
Read : 418

Category: